Blog

PORADNIK KREDYTOBIORCY: CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WIZYTĄ U POŚREDNIKA?

google

Poszukujesz kredytu? Nie podpisuj umowy pochopnie!

Kredyt gotówkowy oferowany przez pośrednika finansowego nie wymaga podpisania umowy o świadczenie usług związanych z poszukiwaniem odpowiedniego banku. Nie wszyscy pośrednicy stosują w tej kwestii zasady fair play. Jak uniknąć kłopotów?

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, kredytodawca zobowiązany jest do udostępnienia klientowi formularza informacyjnego, zawierającego podstawowe informacje o kredycie: całkowite koszty kredytu, całkowitą kwotę do spłaty, wysokość oprocentowania, wymagane zabezpieczenia, obowiązkowe ubezpieczenia itp.

Formularz konsument musi otrzymać w wersji papierowej (lub na innym trwałym nośniku) tak, aby mógł go zabrać i przeanalizować.

– Zawsze udostępniamy naszym klientom formularz informacyjny i wzór umowy kredytowej. To podstawowa zasada, od której nie może być odstępstwa, jeśli pośrednik kredytowy ma uczciwe zamiary – zaznacza Anna Depczyńska, licencjonowany doradca finansowy Agencji Finansowej Bankier.

Pośrednicy kredytowi świadczą swoje usługi w zamian za prowizję lub inne wynagrodzenie, o czym konsument może nawet nie wiedzieć, bo są one wypłacane przez bank.

– Świadczenie usług przez pośrednika nie wymaga podpisywania umowy z klientem, aby możliwe było przedstawienie oferty banków. Osoba, która bierze kredyt poprzez pośrednika podpisuje wniosek kredytowy w momencie, kiedy podejmie decyzję o skorzystaniu z konkretnej oferty. Jest on wymagany do uruchomienie oceny zdolności kredytowej przez bank. W chwili zaciągania zobowiązania odpisuje również umowę kredytową wraz z załącznikami – wyjaśnia Anna Depczyńska. – Należy być podejrzliwym wobec innych umów przedkładanych do podpisu, bo mogą zawierać niekorzystne klauzule i pociągać za sobą katastrofalne w skutkach konsekwencje finansowe.

Na gnieźnieńskim rynku finansowym znane są przypadki nieuczciwych praktyk, które wiązały się właśnie z podpisaniem umowy z pośrednikiem o świadczenie usługi wyboru kredytodawcy. Skutek? Roszczenie pośrednika o zapłatę kilkunastu tysięcy zł w zamian za odstąpienie od umowy kredytu następnego dnia po jej zawarciu.

Masz prawo dostąpić od umowy

– Ustawa o kredycie konsumenckim gwarantuje kredytobiorcy prawo do pisemnego odstąpienia od umowy bez podania przyczyn w terminie 14 dni od jej podpisania, bez ponoszenia kosztów – informuje Anna Depczyńska.

– Jedynym obowiązkiem kredytobiorcy jest zwrócić wypłaconą przez bank kwotę pieniędzy.

Warto również pamiętać, że przy zawieraniu umowy o kredyt konsumencki pośrednik kredytowy zobowiązany jest do wręczenia konsumentowi wzoru oświadczenia o odstąpieniu od umowy, z oznaczeniem swojego imienia i nazwiska (nazwy) oraz adresu zamieszkania (siedziby). W ten sposób pośrednik ma ułatwić kredytobiorcy odstąpienie od umowy kredytu, w sytuacji kiedy ten ponownie przeanalizuje warunki kredytu i uzna, że nie są dla niego korzystne lub z jakichkolwiek innych przyczyn zrezygnuje z kredytu. Kredytobiorca nie musi tłumaczyć ani pośrednikowi, ani kredytodawcy (bankowi) przyczyn rezygnacji.

Masz wątpliwości, czy dobrze rozumiesz zasady udzielania kredytów? Zapytaj doradcę agencji Bankier!

Agencja Finansowa Bankier działa na gnieźnieńskim rynku finansowym od 2007 roku i przez lata buduje swoją rynkową przewagę na uczciwości i odpowiedzialnym prezentowaniu oferty finansowej banków.

Oferta Agencji Finansowej Bankier obejmuje wszelkie rodzaje kredytów i pożyczek oraz fachowe doradztwo certyfikowanych pośredników. Potrzebujesz tzw. chwilówki albo kredytu konsolidacyjnego, który uchroni Cię od płacenia wysokich rat przez wiele lat? Znajdziemy rozwiązanie dla Ciebie.

Powrót

AGENCJA FINANSOWA BANKIER

Udzielamy kredyty gotówkowe, kredyty dla firm oraz pożyczki.

Dzięki naszym doradcom mobilnym, którzy jeżdżą do Klientów, aby pomóc im w dopełnieniu wszelkich formalności, nasi Klienci nie muszą dojeżdżać do Bydgoszczy.

Przejdź do kontaktu

© Copyright 2019 | Agencja Finansowa BANKIER