E-bankier.pl| Zadbamy o Twoje finanse!
30 lipca 2020 przez
AdministratorSpis treści:
Nie trzeba przekonywać, jak przydatnym uprawnieniem jest prawo jazdy. Standardowe i najpopularniejsze, kategorii B, umożliwia codzienne użytkowanie samochodu, ale jest też wymogiem stawianym przez wielu pracodawców. Pozostałe warianty również są bardzo przydatne i pozwalają na realizację motoryzacyjnej pasji czy pracę w charakterze zawodowego kierowcy, na przykład ciężarówki. Czy jednak prawo jazdy może być wykorzystywane zamiast dowodu osobistego w celu potwierdzenia tożsamości? Czy jedną z takich okoliczności jest chęć wzięcia pożyczki lub kredytu? Analizujemy tę kwestię krok po kroku. Sprawdź!
Zarówno w przypadku pożyczek pozabankowych (w tym chwilówek), jak i kredytów udzielanych przez banki do otrzymania gotówki potrzebne jest przejście określonej ścieżki formalnej. Zmieniające się realia sprawiają, że coraz częściej pozyskuje się środki na wybrany cel bez wychodzenia z domu, zdalnie, przez formularz internetowy, telefonicznie lub w aplikacji mobilnej. Poszczególne podmioty na rynku rywalizują o klienta nie tylko warunkami finansowymi, ale też uproszczeniami, które przekładają się na tempo załatwiania niezbędnych procedur.
Pytanie sformułowane w następujący sposób: „czy na prawo jazdy można wziąć kredyt?” jest w pełni zasadne, ponieważ podobnie jak w przypadku pożyczek, podstawowy wymóg formalny to potwierdzenie tożsamości wnioskodawcy. Krótko mówiąc, dokument tożsamości jest niezbędny!
Zgodnie z przepisami, dokument tożsamości powinien potwierdzać – jak sama nazwa wskazuje – tożsamość obywatela, a więc jego imię i nazwisko, datę urodzenia, płeć i nr PESEL. I choć w prawie jazdy jest większość z tych informacji, jak również zdjęcie, w myśl przepisów istnieją jedynie dwa dokumenty, które formalnie potwierdzają tożsamość i obywatelstwo. Są to:
Czy jednak banki i podmioty pożyczkowe honorują posługiwanie się paszportem? Nie. Kredytu nie uzyskasz na prawo jazdy lub paszport. Co z tego wynika?
Na omawiany problem należy spojrzeć z praktycznego punktu widzenia. Posiadanie paszportu i prawa jazdy nie jest wymogiem, obowiązkiem. O paszport należy wnioskować dopiero wtedy, gdy chce się podróżować za granicę (a więc poza Strefę Schengen, do której należą państwa Unii Europejskiej, Szwajcaria, Liechtenstein, Islandia i Norwegia). Z kolei prawo jazdy jest dokumentem potrzebnym tylko kierowcom, a część Polaków przez całe życie nawet nie planuje zasiadania za kierownicą. Dowód osobisty posiada natomiast każdy dorosły obywatel RP.
Zarówno banki, jak i firmy z sektora pozabankowego wymagają posiadania dowodu, a bez jego przedstawienia w siedzibie lub przesłania skanu nie zamierzają pożyczyć choćby złotówki. Trudno im się dziwić – w ten sposób minimalizują ryzyko ewentualnego niespłacenia zobowiązania przez klienta. To zrozumiałe, że kredyty i pożyczki są udzielane wyłącznie osobom, co do których wiarygodności pożyczkodawca nie ma wątpliwości.
Zawieranie umów kredytowych i pożyczkowych jest możliwe tylko z pełnoletnimi obywatelami. Choć nastolatkowe posiadają specjalne konta bankowe i własne karty płatnicze, nie mogą zaciągać zobowiązań. To przywilej wyłącznie dorosłych.
Czy wymóg posiadania dowodu osobistego można zatem uznać za ograniczenie? Jeśli jesteś obywatelem RP – nie, ponieważ dysponujesz takim dokumentem. A jeżeli go nie masz, na przykład w wyniku zgubienia, zniszczenia lub kradzieży, wystarczy wizyta w urzędzie, żeby rozwiązać kłopot i otrzymać nowy egzemplarz.
Barierą może być fakt, że Twoje dane znajdują się w bazach dłużników, ale to już temat na osobne rozważania. Pamiętaj też, żeby dbać o bezpieczeństwo swojego dowodu osobistego. Nie powierzaj go innym – tylko Ty możesz się nim posługiwać. Chroń dokument przez zgubieniem, zniszczeniem lub kradzieżą, a w kontekście formalności załatwianych online upewnij się, że skan nie trafi w niepowołane ręce. To samo dotyczy zresztą prawa jazdy. Nawet jeżeli nikt nie weźmie na ten dokument kredytu, to nadal Twoja prywatna własność.
PowrótAGENCJA FINANSOWA BANKIER
© Copyright 2020 | Agencja Finansowa BANKIER