Poradnik kredytobiorcy

Czy opłaca się konsolidować kredyty?

google

Osoby, które mają kilka zobowiązań finansowych wobec różnych banków, często szukają sposobu na ich szybszą spłatę. Wiele placówek oferuje możliwość przejęcia należności na siebie, uregulowania ich i ustalenia wobec klienta tylko jednego, nowego zadłużenia. Warto jednak zastanowić się, czy konsolidacja kredytów jest opłacalna. Na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji? Kiedy można osiągnąć korzyści? Sprawdź!

Konsolidacja – czy warto? Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Zanim zaczniesz zastanawiać się, czy połączenie kilku kredytów w jeden będzie dla Ciebie opłacalne, przeanalizuj, jakie poza finansowe korzyści płyną z takiego rozwiązania. Czy w ogóle warto konsolidować zadłużenia? Jeżeli cenisz sobie wygodę, to zdecydowanie tak. Posiadanie tylko jednego produktu bankowego zamiast kilku daje komfort psychiczny i poczucie większej swobody, nawet jeśli wysokość należności jest podobna.

Przy kilku zobowiązaniach problemem jest także ryzyko zachwiania zdolności kredytowej. Jeśli ciąży na Tobie wiele zadłużeń, a pojawi się pilna potrzeba poniesienia niespodziewanego wydatku, możesz stracić płynność finansową. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy masz jedną ratę do uiszczenia. O wiele łatwiej wtedy np. o uzyskanie odroczenia konieczności jej spłaty. Kompromis z kilkoma bankami z kolei graniczy z cudem. Dlatego konsolidowanie zobowiązań jest posunięciem korzystnym – pozwala zyskać wygodę, ale przede wszystkim poczuć się pewniej.

Czy konsolidacja się opłaca?

Wiesz już, że zamiana wielu kredytów na jeden jest komfortowa, ale czy zawsze będzie to także opłacalne posunięcie? Nie. Może okazać się, że koszt nowego zadłużenia będzie wyższy od sumy kilku dotychczasowych. Jednak nie jest to regułą. W wielu przypadkach możesz nawet oszczędzić. Musisz tylko dobrze sprawdzić niektóre aspekty, zanim podpiszesz umowę. Na co zwrócić uwagę, analizując, czy warto konsolidować swoje kredyty?

Warunki przedterminowej spłaty trwających porozumień

Pierwsza kwestia wpływająca na to, czy stracisz, czy też zyskasz na połączeniu swoich zadłużeń to warunki, na których możesz wcześniej uregulować należności. Ich scalanie oznacza bowiem, że bank, który się tego podejmuje, spłaci za Ciebie wszystkie zobowiązania przed terminem. Wielu kredytodawców obciąża taką możliwość dodatkowymi kosztami. Sprawdź zapisy w umowach już zawartych. Jeśli nie przewidują one rekompensaty, szanse, że konsolidowanie kredytów będzie opłacalne, znacznie rosną.

Zasady przystąpienia do nowej współpracy

Drugi istotny czynnik to kwestia ewentualnej prowizji dla banku, ale tym razem tego, który opłaci Twoje dotychczasowe zobowiązania. Jej naliczanie nie jest regułą, więc dobrze wczytaj się w proponowaną ofertę i wybierz tylko tę, która jej nie przewiduje. Jeżeli nie jest ona brana pod uwagę, zawarcie porozumienia może być dla Ciebie korzystne.

Ewentualne korzyści dodatkowe

Dowiedz się też, czy konsolidacja przewiduje negocjację warunków. Zastanów się, czy wydłużenie okresu spłaty będzie dla Ciebie korzystne. Oczywiście wiąże się to z wyższym ostatecznym kosztem kredytu, ale również ze zmniejszeniem raty. Jeśli nie radziłeś sobie do tej pory z regulowaniem należności, to takie posunięcie może być dobrym rozwiązaniem. Zapłacisz więcej, jednak masz szansę dostosować wysokość miesięcznej opłaty do swoich możliwości finansowych, a często jest  to jedyna droga do wyjścia z zadłużenia. Czasami oferowane są też dodatkowe korzyści jak np. konsolidacja plus kredyt (czyli przelew gotówki, która może być potrzebna na wyjście z bieżących kłopotów).

Jakie zadłużenia można scalać?

Wszystko zależy od oferty, jaką przygotował konkretny bank. Zazwyczaj jednak instytucje przewidują łączenie należności z tytułów zobowiązań:

  • gotówkowych,
  • ratalnych,
  • z karty kredytowej lub rachunku bieżącego,
  • samochodowych,
  • hipotecznych,
  • a także tzw. chwilówek.

Podsumowanie

Jak widzisz, konsolidacja kredytów może być opłacalna, ale nie zawsze musi tak być. Dlatego nie decyduj się na pierwszą ofertę, jaka rzuci Ci się w oczy. Znajdź kilka propozycji i dobrze sprawdź ich szczegóły oraz warunki, jakie oferują poszczególne banki. Nie zapomnij też przeanalizować zapisów z umów dotychczasowych zobowiązań. Dowiedz się, czy ich przedterminowa spłata nie jest obciążona dodatkowymi kosztami i zwróć uwagę na stopy procentowe.

Czy ten post był przydatny?

Oceń:

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 4

Powrót

AGENCJA FINANSOWA BANKIER

Dzięki naszym doradcom mobilnym, którzy jeżdżą do Klientów, aby pomóc im w dopełnieniu wszelkich formalności, nasi Klienci nie muszą dojeżdżać do Bydgoszczy.

Przejdź do kontaktu

© Copyright 2020 | Agencja Finansowa BANKIER