Poradnik kredytobiorcy

Kredyt a pożyczka. Poznaj zasadnicze różnice

google

Choć w codziennych rozmowach słowa kredyt i pożyczka stosowane są zamiennie jako synonimy, to w świecie finansów stanowią dwa odrębne pojęcia. Nie można zatem w dowolny sposób używać tych nazw, a w szczególności nie powinni tego robić doradcy finansowi. Zapoznaj się z treścią artykułu i sprawdź, jakie są główne różnice pomiędzy kredytem a pożyczką.

Przepisy prawa

Rozbieżność pomiędzy pożyczką a kredytem widoczna jest już na gruncie prawodawstwa. Przepisy prawa wyraźnie określają, co może być przedmiotem umowy pomiędzy stronami oraz kto może udzielać zobowiązań. Pożyczki regulują przepisy kodeksu cywilnego, natomiast kredyty – prawo bankowe. Warto sobie z tego zdawać sprawę, bo ma to swoje konsekwencje, gdy na przykład jedna ze stron nie wywiązuje się z umowy.

Pożyczki są z reguły obwarowane mniejszymi regulacjami i może ich udzielać praktycznie każdy, kto dysponuje środkami pieniężnymi lub przedmiotami. Natomiast sprzedaż kredytów jest kompetencją banków oraz SKOK-ów.

Przeznaczenie

Istotna różnica pomiędzy kredytem a pożyczką jest widoczna w celowości tych instrumentów. Pierwszy z wymienionych można wziąć na konkretny cel, co wiąże się z wymogiem dostarczenia do banku odpowiednich dokumentów potwierdzających transakcję. Dlatego w ofertach tychże instytucji można znaleźć kredyty samochodowe, hipoteczne czy inwestycyjne. W przypadku pożyczki nie ma takiej konieczności. Wierzyciel nie wnika, na co mają zostać przeznaczone pieniądze.

Rodzaj umowy

Kolejna różnica pomiędzy zobowiązaniami to typ zawarcia umowy. Choć pożyczka najczęściej poświadczana jest w formie pisemnej, to ustawodawca dopuszcza również ustne porozumienie pomiędzy stronami.

Natomiast w przypadku kredytu umowa zawsze musi być sporządzona na piśmie. Przepisy prawa określają również, co powinno się w niej znaleźć. Przede wszystkim dokument wskazuje strony kontraktu, przedmiot oraz terminy zwrotu. Należy także podać cel, na jaki zostaną przeznaczone pieniądze, choć od tej zasady zdarzają się wyjątki (kredyty odnawialne).

Zdolność kredytowa

Powszechnie uważa się, że pożyczkę można otrzymać łatwiej. I jest w tym dużo prawdy, ponieważ przy jej udzielaniu nie musi być badana zdolność do spłaty zobowiązania przez wnioskodawcę. Inaczej sprawa wygląda w przypadku kredytu, gdzie konieczne jest wykazanie określonych, stałych dochodów. Bank lub inna instytucja ma także prawo do sprawdzenia wiarygodności klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Pamiętaj, że zgodnie z prawem bankowym, wysokość dochodów może być weryfikowana również w trakcie trwania umowy, a nie tylko przed jej podpisaniem.

Koszty kredytu i pożyczki

Zgodnie z kodeksem cywilnym pożyczka może być nieodpłatna, natomiast za udzielenie kredytu zawsze należy się wynagrodzenie. W życiu rzadko jednak coś jest za darmo i jeśli nawet widzisz ogłoszenia typu „raty zero procent”, podejdź do nich z dużą ostrożnością. Najczęściej bowiem instytucje finansowe pobierają dodatkowo prowizję.

Główne różnice

Jak zatem widzisz kredyt i pożyczka to dwa różne pojęcia. Przed podpisaniem umowy, upewnij się, co jest jej przedmiotem i do czego ona Cię zobowiązuje. Poniższa tabela wskazuje, jakie są podstawowe różnice pomiędzy kredytem a pożyczką.

KredytPożyczka
Podmiot udzielający zobowiązaniaBankInstytucja finansowa lub osoba fizyczna
CelOkreślony w umowieDowolny
Podstawa prawnaPrawo BankoweKodeks Cywilny
Rodzaj umowyObowiązkowa forma pisemnaDowolna: pisemna lub ustna
Zdolność kredytowaJest badanaNie musi być sprawdzana
Koszty zobowiązaniaProwizja oraz odsetkiProwizja oraz odsetki, ale może być nieodpłatna

 

Co więc wybrać?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który instrument jest lepszy i na co powinieneś się zdecydować. Powszechnie uważa się, że pożyczkę jest łatwej otrzymać, ale ostateczny koszt jej zaciągnięcia jest wyższy niż kredytu. Jeśli masz wątpliwości, który produkt wybrać, skontaktuj się z naszym biurem, a my postaramy się doradzić Ci w tej kwestii. Mamy wieloletnie doświadczenie w branży, co przekłada się na jakość świadczonych usług.

Czy ten post był przydatny?

Oceń:

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 7

Powrót

AGENCJA FINANSOWA BANKIER

Dzięki naszym doradcom mobilnym, którzy jeżdżą do Klientów, aby pomóc im w dopełnieniu wszelkich formalności, nasi Klienci nie muszą dojeżdżać do Bydgoszczy.

Przejdź do kontaktu

© Copyright 2020 | Agencja Finansowa BANKIER