Poradnik kredytobiorcy

Kredyt dla działalności gospodarczej

google

Samozatrudnienie dostarcza wielu nowych doświadczeń i satysfakcji z tego, że w końcu pracuje się nie dla kogoś, lecz dla siebie. Nie wszystko jednak jest w tym wypadku tak proste i przyjemne, jak mogłoby się wydawać. W przypadku tego rodzaju formy zatrudnienia wcale nie jest tak łatwo o kredyt.

Kredyt dla tych, którzy mają też własną działalność gospodarczą. To warto wiedzieć

Podczas szacowania, czy danej osobie można udzielić kredytu, brana pod uwagę jest nie tylko jej zdolność kredytowa. Równie istotne w tym wypadku jest to, w jakiej formie otrzymuje ona dochody, czyli chodzi tu i o ich regularność i o źródło. W najkorzystniejszej sytuacji znajdują się osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Wszystko przez to, że banki postrzegają je jako najbardziej pewne oraz stabilne. W końcu one nie stracą pracy z dnia na dzień.

W nieco gorszej sytuacji znajdują się osoby, które są zatrudnione na podstawie umowę o dzieło albo na zlecenie. Wszystko przez to, że one nie posiadają ani żadnych zabezpieczeń socjalnych, ani pracowniczych. Oprócz tego ich umowy obowiązują tylko przez pewien ściśle określony czas i nie ma żadnej gwarancji, że zostaną później przedłużone.

W jeszcze trudniejszej sytuacji znajdują się osoby, które czerpią dochody tylko z własnej działalności gospodarczej. W nowo powstałych firmach trudno o regularne i stałe przychody. Poza tym konkurencja na rynku jest duża i nie ma pewności, że na nim przetrwają. W tym wypadku instytucje udzielające kredytów wymagają więc dodatkowych zabezpieczeń. Większa zdolność kredytowa jest w tym wypadku obligatoryjna. Bez niej wniosek o kredyt niechybnie zostanie odrzucony.

Znaczenie zdolności kredytowej w przypadku osób ubiegających się o kredyt na działalność gospodarczą

Niezależnie od tego, czy chodzi o małą, czy też dużą firmę kredyt gotówkowy dla prowadzących działalność gospodarczą i kredyt dla jednoosobowej działalności gospodarczej wcale nie tak łatwo można otrzymać. Odpowiednio wysoka zdolność kredytowa to w tym wypadku podstawa.

Warto się dowiedzieć, w jaki sposób kredytodawcy obliczają zdolność kredytową swoich potencjalnych kredytobiorców:

  • Wysokość osiąganych co miesiąc przychodów w sposób znaczący wpływa na zdolność kredytową tych wszystkich, którzy ubiegają się o kredyty dla jednoosobowych firm; tak samo jest w przypadku firm znacznie większych wieloosobowych.
  • Bardzo często jest w tym wypadku uwzględniana perspektywa przynajmniej roczna.
  • Inne czynniki np. wysokość aktywów danego rodzaju przedsiębiorstwa.
  • Sposób opłacania podatku dochodowego też jest brany wówczas pod uwagę.

Dochody z przedsiębiorstwa, które stara się o kredyt dla firm jednoosobowych, są obliczane w dokładnie taki sam sposób. Tam także liczy się wysokość aktywów i comiesięcznych przychodów oraz to, w jaki sposób regulowane są podatki.

Czynniki, które wpływają na ocenę zdolności kredytowej to również:

  • Sposoby finansowania działalności.
  • Struktura kapitału.
  • Wysokość kosztów, które są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Co jeszcze warto wiedzieć o kredytach na działalność gospodarczą?

Decyzja o zaciągnięciu tego rodzaju kredytu powinna być bardzo dobrze przemyślana. W sposób bardzo drobiazgowy powinni ją rozważyć przede wszystkim ci, którzy zamierzają się starać o kredyt na działalność gospodarczą. Oni jeszcze nie mają pewności, czy ich pomysł na biznes się powiedzie. Muszą więc bardzo uważnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Jeśli będą już pewni, że ich propozycja ma szansę na powodzenie, musisz przekonać instytucję finansową, u której chcieliby wziąć kredyt. Tu nie wystarczą obietnice i puste słowa. Zamiast nich zdecydowanie lepiej się w tym wypadku sprawdzi profesjonalny biznesplan. Dzięki niemu łatwiej będzie prowadzić bardziej merytoryczne rozmowy i przekonać do swoich racji daną instytucję finansową. Dodatkowe aktywa to w tym wypadku konieczność. Dzięki nim i pożyczkobiorca i pożyczkodawca będą się czuć zdecydowanie pewniej. Nieposzlakowana historia kredytowa to również jeden z czynników, który może wtedy zadziałać na korzyść osoby, która stara się o wsparcie finansowe.

Co można zrobić, żeby kredyt na działalność gospodarczą naprawdę nam pomógł?

Przede wszystkim trzeba przeanalizować cały rynek pożyczkowy i wybrać firmę, która ma nieposzlakowaną opinię. Warto się do niej wcześniej udać i niezobowiązująco porozmawiać. Dzięki temu można z pierwszej ręki dowiedzieć się wielu kluczowych dla nas rzeczy. Żeby ją znaleźć, można skorzystać z dostępnych w sieci rankingów, porównywarek albo skorzystać z doświadczeń osób, które w przeszłości korzystały z tego rodzaju usług. Jeśli nadal będzie się mieć pewne wątpliwości, to warto skorzystać z usług doradcy finansowego.
Kiedy decyzja o wyborze właściwej instytucji finansowej zostanie już podjęta, to wówczas należy przeanalizować warunki umowy kredytowej, którą trzeba będzie podpisać. Najważniejsze jest w tym wypadku to, żeby wszystkie jej podpunkty były zrozumiałe.

Czy ten post był przydatny?

Oceń:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Powrót

AGENCJA FINANSOWA BANKIER

Dzięki naszym doradcom mobilnym, którzy jeżdżą do Klientów, aby pomóc im w dopełnieniu wszelkich formalności, nasi Klienci nie muszą dojeżdżać do Bydgoszczy.

Przejdź do kontaktu

© Copyright 2020 | Agencja Finansowa BANKIER