E-bankier.pl| Zadbamy o Twoje finanse!
17 marca 2020 przez
AdministratorSamozatrudnienie dostarcza wielu nowych doświadczeń i satysfakcji z tego, że w końcu pracuje się nie dla kogoś, lecz dla siebie. Nie wszystko jednak jest w tym wypadku tak proste i przyjemne, jak mogłoby się wydawać. W przypadku tego rodzaju formy zatrudnienia wcale nie jest tak łatwo o kredyt.
Podczas szacowania, czy danej osobie można udzielić kredytu, brana pod uwagę jest nie tylko jej zdolność kredytowa. Równie istotne w tym wypadku jest to, w jakiej formie otrzymuje ona dochody, czyli chodzi tu i o ich regularność i o źródło. W najkorzystniejszej sytuacji znajdują się osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Wszystko przez to, że banki postrzegają je jako najbardziej pewne oraz stabilne. W końcu one nie stracą pracy z dnia na dzień.
W nieco gorszej sytuacji znajdują się osoby, które są zatrudnione na podstawie umowę o dzieło albo na zlecenie. Wszystko przez to, że one nie posiadają ani żadnych zabezpieczeń socjalnych, ani pracowniczych. Oprócz tego ich umowy obowiązują tylko przez pewien ściśle określony czas i nie ma żadnej gwarancji, że zostaną później przedłużone.
W jeszcze trudniejszej sytuacji znajdują się osoby, które czerpią dochody tylko z własnej działalności gospodarczej. W nowo powstałych firmach trudno o regularne i stałe przychody. Poza tym konkurencja na rynku jest duża i nie ma pewności, że na nim przetrwają. W tym wypadku instytucje udzielające kredytów wymagają więc dodatkowych zabezpieczeń. Większa zdolność kredytowa jest w tym wypadku obligatoryjna. Bez niej wniosek o kredyt niechybnie zostanie odrzucony.
Niezależnie od tego, czy chodzi o małą, czy też dużą firmę kredyt gotówkowy dla prowadzących działalność gospodarczą i kredyt dla jednoosobowej działalności gospodarczej wcale nie tak łatwo można otrzymać. Odpowiednio wysoka zdolność kredytowa to w tym wypadku podstawa.
Warto się dowiedzieć, w jaki sposób kredytodawcy obliczają zdolność kredytową swoich potencjalnych kredytobiorców:
Dochody z przedsiębiorstwa, które stara się o kredyt dla firm jednoosobowych, są obliczane w dokładnie taki sam sposób. Tam także liczy się wysokość aktywów i comiesięcznych przychodów oraz to, w jaki sposób regulowane są podatki.
Czynniki, które wpływają na ocenę zdolności kredytowej to również:
Decyzja o zaciągnięciu tego rodzaju kredytu powinna być bardzo dobrze przemyślana. W sposób bardzo drobiazgowy powinni ją rozważyć przede wszystkim ci, którzy zamierzają się starać o kredyt na działalność gospodarczą. Oni jeszcze nie mają pewności, czy ich pomysł na biznes się powiedzie. Muszą więc bardzo uważnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Jeśli będą już pewni, że ich propozycja ma szansę na powodzenie, musisz przekonać instytucję finansową, u której chcieliby wziąć kredyt. Tu nie wystarczą obietnice i puste słowa. Zamiast nich zdecydowanie lepiej się w tym wypadku sprawdzi profesjonalny biznesplan. Dzięki niemu łatwiej będzie prowadzić bardziej merytoryczne rozmowy i przekonać do swoich racji daną instytucję finansową. Dodatkowe aktywa to w tym wypadku konieczność. Dzięki nim i pożyczkobiorca i pożyczkodawca będą się czuć zdecydowanie pewniej. Nieposzlakowana historia kredytowa to również jeden z czynników, który może wtedy zadziałać na korzyść osoby, która stara się o wsparcie finansowe.
Przede wszystkim trzeba przeanalizować cały rynek pożyczkowy i wybrać firmę, która ma nieposzlakowaną opinię. Warto się do niej wcześniej udać i niezobowiązująco porozmawiać. Dzięki temu można z pierwszej ręki dowiedzieć się wielu kluczowych dla nas rzeczy. Żeby ją znaleźć, można skorzystać z dostępnych w sieci rankingów, porównywarek albo skorzystać z doświadczeń osób, które w przeszłości korzystały z tego rodzaju usług. Jeśli nadal będzie się mieć pewne wątpliwości, to warto skorzystać z usług doradcy finansowego.
Kiedy decyzja o wyborze właściwej instytucji finansowej zostanie już podjęta, to wówczas należy przeanalizować warunki umowy kredytowej, którą trzeba będzie podpisać. Najważniejsze jest w tym wypadku to, żeby wszystkie jej podpunkty były zrozumiałe.
AGENCJA FINANSOWA BANKIER
© Copyright 2020 | Agencja Finansowa BANKIER