Leasing gotówkowy

Spis treści:

Jeszcze do niedawna osoby, które nie miały wystarczających środków, aby np. kupić sprzęt elektroniczny, czy też samochód osobowy, musiały wspomagać się kredytem bądź pożyczką. Tego rodzaju zobowiązania zazwyczaj nie są opłacalne i korzystne dla klientów. Poza samą wnioskowaną kwotą i odsetkami trzeba również zwrócić prowizję. Dlatego finalna suma, którą należy oddać instytucji, jest stosunkowo wysoka. Co więcej, gdy przedmiot kupiony na raty ulegnie awarii lub po prostu stanie się niezdatny do użytku, nie można rozwiązać umowy z bankiem. Kredytobiorca jest zobligowany do spłacenia całości zadłużenia. Jaką więc formę finansowania wybrać zamiast kredytu? Sprawdź leasing gotówkowy – poniżej wyjaśniamy, dlaczego warto z niego skorzystać.

Co to jest leasing gotówkowy?

To specjalny rodzaj kredytu, którego udziela firma leasingowa. To czy się go otrzyma, jest uzależnione od sytuacji finansowej potencjalnego klienta. Jeśli więc w przeszłości regulował on swoje zobowiązania na czas, teraz ma znaczenie większe szanse na pozytywne rozpatrzenie jego wniosku. Leasing wprowadzono w Polsce na początku lat 90. Mimo że wtedy nie był zbyt popularny, obecnie jest jedną z najczęściej wybieranych form finansowania – zarówno przez firmy, jak i osoby prywatne. Można go określić jako pewnego rodzaju dzierżawę. Leasingobiorca dostaje od leasingodawcy możliwość korzystania z danego przedmiotu, a w zamian zobowiązany jest do płacenia comiesięcznych rat. Korzyści z leasingu są ogromne. W przypadku problemów (przede wszystkim tych finansowych) leasing może zostać przeniesiony na inną osobę poprzez cesję. Ponadto istnieje możliwość odstąpienia od umowy. Wiąże się to z koniecznością zwrócenia przedmiotu oraz uiszczenia stosownej opłaty za niedotrzymanie warunków kontraktu. Jednak nadal jest to dużo lepsza alternatywa dla kredytu.
Wiele instytucji leasingowych oczekuje od swoich klientów dodatkowych form zabezpieczenia. Najczęściej są to aktywa, jakie stanowią własność osób zainteresowanych tego rodzaju ofertą. Arenda, czyli dzierżawa, to jedna z alternatyw dla pożyczki albo kredytu. Wyróżnia ją to, że może zostać wykorzystana tylko i wyłącznie na zakup różnego rodzaju urządzeń, pojazdów albo maszyn.
Osoby, które są zainteresowane leasingiem, mogą skorzystać z usług stacjonarnych placówek albo zwrócić się do tych, które proponują swoje produkty bankowe online. W obu przypadkach cała procedura związana z przyznaniem finansowania będzie wyglądała tak samo. Składa się ona z następujących etapów:

  • weryfikacja osoby wnioskującej na podstawie dostarczonych przez nią dokumentów,
  • skontrolowanie środka trwałego, który ma stanowić przedmiot leasingu,
  • podjęcie decyzji o przyznaniu finansowania,
  • podpisanie umowy leasingowej,
  • odebranie przedmiotu leasingu oraz dostarczenie go leasingobiorcy.

Rodzaje leasingu gotówkowego

Tak jak w przypadku występowania wielu form kredytów, tak również ten rodzaj finansowania dostępny jest w kilku wariantach. Podstawowe, najpopularniejsze warianty leasingu, to:

  • operacyjny,
  • finansowy,
  • zwrotny,
  • konsumencki.

Każdy z nich ma swoje zalety oraz trafia do innych grup docelowych.

Kto może wziąć leasing?

Podmiotami, które chętnie korzystają z możliwości, jakie oferuje leasing gotówkowy, są przedsiębiorstwa. Szczególnie są to nowo założone działalności bądź małe firmy. Jednostki, które nie dysponują dużym budżetem, nie mogą sobie pozwolić na ponoszenie jednorazowo wysokich kosztów np. na zakup samochodu lub maszyn. Dlatego alternatywa w postaci takiego finansowania jest często nie do przecenienia.
Po tego rodzaju ofertę najczęściej sięgają:

  • przedsiębiorcy,
  • rolnicy,
  • firmy, które starają się o różnego rodzaju formy wsparcia ze strony Unii Europejskiej,
  • osoby fizyczne.

Proces weryfikacji zdolności leasingowej odbywa się na tych samych zasadach, jak ma to miejsce przy staraniach o pożyczkę. Nieskazitelna historia kredytowa i brak wpisu do którejkolwiek z działających współcześnie baz dłużników będą wówczas kluczowe.

Z której oferty należy skorzystać?

Leasingodawcy oferują różne propozycje dla osób zainteresowanych tego rodzaju produktami. W przypadku każdego z nich obowiązuje inny czas trwania umowy, oprocentowanie oraz wysokość opłaty wstępnej. Właśnie dlatego tak istotne jest rzetelne zapoznanie się z warunkami umowy. Nie warto podejmować decyzji pochopnie. Na szczęście można bez pośpiechu, w zaciszu własnego domu przeanalizować wszystkie propozycje, jakie mają do zaoferowania różne instytucje leasingowe.
Porównując poszczególne oferty i sprawdzając dostępne warianty, warto również dowiedzieć się, jaką opinią cieszą się dane firmy leasingowe. Najprościej będzie przeczytać komentarze na forach internetowych dodane przez osoby, które skorzystały z finansowania. Dzięki temu można zweryfikować, czy opcja, którą się uważało za atrakcyjną, rzeczywiście taka jest. Profesjonalna firma od razu i bez wahania odpowie na wszystkie pytania oraz wątpliwości swojego potencjalnego klienta. Właśnie dlatego warto poświęcić trochę czasu i znaleźć rzetelną placówkę.

Na co można wziąć leasing gotówkowy?

Leasing gotówkowy można wziąć w celu sfinansowania środków trwałych. Nie można go przeznaczyć na dowolnie wybraną inwestycję, rzecz lub bieżące wydatki. Przedmioty, które można objąć arendą, muszą zostać wykorzystane do zaspokojenia potrzeb, których źródło wynika ze specyfiki prowadzonej przez daną osobę działalności gospodarczej.
Poprzez leasing gotówkowy można stać się użytkownikiem:

  • pojazdów ciężarowych,
  • samochodów dostawczych albo osobowych,
  • nieruchomości,
  • sprzętu IT,
  • maszyn rolniczych,
  • aparatury medycznej,
  • urządzeń oraz maszyn, które są niezbędne przy prowadzeniu własnej działalności rolniczej.

Warto wiedzieć, że firmy leasingowe chętnie udzielają takich form wsparcia leasingobiorcom, którzy chcieliby zakupić sprzęty renomowanych marek i od zaufanych producentów. Stąd też tego rodzaju oferty nie należy rozpatrywać w kategorii zwyczajnego świadczenia. To, co wyróżnia leasing, to możliwość ujęcia go w kosztach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Tym samym nie będzie on objęty podatkiem, który dotyczy usług oraz towarów. Czas obowiązywania umowy leasingowej najczęściej zbliżony jest do normatywnego okresu amortyzacji.

Ile będzie finalnie kosztował leasing gotówkowy?

Jego koszt można porównać z tym, który obowiązuje w przypadku kredytu inwestycyjnego. W tym wypadku amortyzacja środka trwałego, a także odsetki dodawane są do wydatków, które wiążą się z prowadzeniem działalności gospodarczej. Warto również wiedzieć, że w sytuacji, gdy spełni się wszystkie wymagane przez daną firmę leasingową warunki, wówczas będzie można (jednorazowo) odliczyć sobie taką amortyzację oraz VAT.

Instytucje leasingowe dążą do tego, aby ryzyko po ich stronie było jak najmniejsze. Właśnie dlatego bardzo często zdarza się, że od swoich klientów oczekują następujących form zabezpieczenia:

  • cesji z dotacji Unii Europejskiej,
  • podpisanego weksla,
  • cesji z ubezpieczenia na korzyść firmy leasingowej,
  • zastawu rejestrowego na jednym z finansowych środków trwałych.

Zalety leasingu:

  • stosunkowo szybki proces weryfikacyjny,
  • nie ma ograniczeń w zakresie długości trwania umowy,
  • niski wkład własny,
  • możliwość pozyskania środka trwałego na własność,
  • swobodny wybór waluty, w której zostanie zaciągnięte tego rodzaju finansowe zobowiązanie,
  • różne opcje związane ze sposobem spłacania oraz z wysokością poszczególnych rat – np. rosnące, malejące, równe,
  • wprowadzanie realnych zmian w sposobie ich regulowania.

Wady leasingu:

  • taka pożyczka wpływa na obniżenie zdolności kredytowej osoby, która się na nią decyduje. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy w niedalekiej przyszłości planuje się zaciągnąć kolejne finansowe zobowiązanie,
  • leasingu gotówkowego nie można wykorzystać na dowolnie wybrane przez siebie cele. Co prawda jest tu pewne pole manewru, ale oscyluje ono tylko i wyłącznie wokół wyżej wymienionych środków trwałych,
  • taka forma wsparcia nie zasili ani przyszłych inwestycji, ani bieżących wydatków danej firmy, czy też gospodarstwa domowego.

Co jeszcze warto wiedzieć o leasingu? Podsumowanie

Arenda to proces, w którego trakcie leasingobiorca uzyskuje prawo do korzystania z towarów, które nie stanowią jego własności. Jest to możliwe dzięki regulowaniu comiesięcznych opłat za udostępnione do użytkowania przedmioty. Z każdą opłaconą ratą usługobiorca zbliża się do możliwości ich wykupienia. A co za tym idzie – stania się ich pełnoprawnym właścicielem.
Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu nadal nie jesteś pewien, czy zdecydować się na leasing gotówkowy – skontaktuj się z nami (https://e-bankier.pl/kontakt/). Odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania, rozwiejemy wątpliwości oraz postaramy się znaleźć rozwiązanie, które będzie najlepsze i najkorzystniejsze dla Ciebie lub Twojej firmy.

Średnia ocena: 4.1/5.0

Na podstawie: 31 opinii

AGENCJA FINANSOWA BANKIER

Dzięki naszym doradcom mobilnym, którzy jeżdżą do Klientów, aby pomóc im w dopełnieniu wszelkich formalności, nasi Klienci nie muszą dojeżdżać do Bydgoszczy.

Przejdź do kontaktu

© Copyright 2020 | Agencja Finansowa BANKIER