Poradnik kredytobiorcy

Licencjonowany doradca finansowy

google

Doradca finansowy to bardzo pojemne pojęcie. Skrywa się pod nim wiele różnych sektorów działań. Za każdym jednak razem jest to osoba, która na podstawie swej wiedzy i doświadczenia zawodowego doradza swoim klientom na gruncie finansowym. Tego rodzaju pomoc najczęściej sprowadza się do przedstawiania im ofert finansowych, z których w danym momencie mogą oni skorzystać.

Czym się różnią od siebie poszczególni doradcy finansowi?

Obecnie na rynku finansowym można się zetknąć z różnymi doradcami finansowymi. Nie wszyscy w sposób w pełni uprawniony, posługują się tego rodzaju nazwą. Przede wszystkim należy zacząć od tego, że doradców finansowych można podzielić ze względu na cztery różne kryteria. Wśród nich wyróżniamy:

 • Doradców ze względu na sposób ich wynagradzania.
 • Doradców ze względu na posiadane przez nich uprawnienia oraz kompetencje.
 • Doradców ze względu na posiadaną przez nich specjalizację.
 • Doradców wyodrębnianych na podstawie ich powiązań z różnego rodzaju instytucjami finansowymi.

W przypadku sposobów wynagradzania wyróżnić można dwa rodzaje doradców:

 • Jedni swoje dochody opierają wyłącznie na opłatach, które uzyskują od swoich klientów; w tym wypadku opłacana może być ich skuteczność, czas poświęcony danej osobie albo np. różne inne dodatkowe czynności (np. opracowane dokumenty albo wzory umów kredytowych), które na ich rzecz zostały wykonane.
 • Drudzy swoje dochody czerpią z instytucji finansowych, w których są zatrudnieni; w tym wypadku opłacana jest przede wszystkim ich efektywność.

Na jakiej podstawie można mieć pewność, że doradca finansowy będzie profesjonalistą?

Zgodnie z drugim kryterium doradcy finansowi mają różne uprawnienia oraz kompetencje. W tym wypadku obowiązują certyfikaty oraz licencje.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że licencjonowany doradca finansowy to wysokiej klasy specjalista, który swoją wiedzę zdobywał w prestiżowych instytucjach.
Najczęściej można się spotkać z certyfikatami, które można uzyskać od firm albo od instytucji pozarządowych. Jeden z najpopularniejszych i najbardziej prestiżowych dla doradców finansowych certyfikatów to Certified Financial Planner, który można uzyskać w USA.

W Europie także można zdobyć wysoko cenione uprawnienia. Tam tylko dwie instytucje finansowe je nadają. Są to:

 • European Federation Professionals (EFFP) z siedzibą w Niemczech.
 • European Financial Planning Association z siedzibą w Brukseli (a wcześniej w Holandii).

Poza tymi prestiżowymi uprawnieniami, licencjami oraz certyfikatami spotkać się również można ze zwykłymi doradcami finansowymi, którzy mają kierunkowe wykształcenie i doświadczenie, zdobyte podczas lat pracy w branży finansowej.

Na czym polega praca licencjonowanego doradcy finansowego?

Specjalizacja to kryterium, dzięki któremu można znaleźć doradcę dopasowanego do potrzeb jego potencjalnych klientów. W tym wypadku nomenklatura ulega poszerzeniu, bo poza ogólnym terminem doradca finansowy, zaczynają się również pojawiać różne inne bliskoznaczne określenia. Wśród nich można wyodrębnić np. takie jak:

 • Planista finansowy – on w swej zawodowej działalności koncentruje się na udzielaniu pomocy w zakresie proponowania oraz realizowania różnego rodzaju planów finansowych.
 • Pośrednik kredytowy – koncentruje się na udzielaniu pomocy klientom, którzy potrzebują finansowego wsparcia; najpierw przedstawia im wszystkie dostępne dla nich opcje kredytowe, a później doradza im, która w ich przypadku będzie najkorzystniejsza; pomaga nie tylko tym, którzy chcą zaciągnąć kredyt, ale również tym, którzy mają problem z jego terminową spłatą.
 • Doradca inwestycyjny – żeby nim zostać, trzeba zdać bardzo trudny egzamin; taki specjalista finansowy wspiera sektor inwestycyjny; klienci indywidualni nie mają raczej możliwości, żeby skorzystać z ich usług.
 • Doradca emerytalny – dba o przyszłość swoich klientów; prezentuje im rozwiązania, które po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego, zagwarantują im dodatkowe źródła wsparcia finansowego.

Licencjonowany doradca finansowy pracuje tylko w najbardziej prestiżowych instytucjach finansowych. Z pewnością więc warto się do nich udać albo przynajmniej poszukać z nimi kontaktu telefonicznego lub e-mailowego, żeby móc później samodzielnie ocenić ich kompetencje.

Można również powiedzieć, że licencjonowany doradca finansowy swoimi specjalistycznymi kwalifikacjami potwierdza pozycję oraz renomę instytucji, w której pracuje. Nie chodzi tu jednak o puste tytuły, czy też o „papierowe uprawnienia”, bo to jest rzeczywiście osoba, która na tyle dobrze orientuje się w meandrach finansowych, kredytowych i inwestycyjnych, że wszystkim swoim klientom jest w stanie zaproponować najbardziej dla nich optymalne finansowe rozwiązania.

Tego rodzaju spersonalizowane doradztwo finansowe (w tym także i kredytowe) jest możliwe między innymi dlatego, że taka osoba wciąż pogłębia swoją wiedzę. Na bieżąco aktualizuje posiadane przez siebie informacje oraz dąży do tego, aby zdobywać nowe kompetencje oraz uprawnienia. Dla niej praca i nauka to jedno więc ich nie rozgranicza.

Czy ten post był przydatny?

Oceń:

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 4

Powrót

AGENCJA FINANSOWA BANKIER

Dzięki naszym doradcom mobilnym, którzy jeżdżą do Klientów, aby pomóc im w dopełnieniu wszelkich formalności, nasi Klienci nie muszą dojeżdżać do Bydgoszczy.

Przejdź do kontaktu

© Copyright 2020 | Agencja Finansowa BANKIER