Poradnik kredytobiorcy

Co warto wiedzieć przed konsultacją z pośrednikiem kredytowym?

google

Poszukujesz kredytu? Nie podpisuj umowy pochopnie!

Kredyt gotówkowy oferowany przez pośrednika finansowego nie wymaga podpisania umowy o świadczenie usług związanych z poszukiwaniem odpowiedniego banku. Nie wszyscy pośrednicy stosują w tej kwestii zasady fair play. Jak uniknąć kłopotów?

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, kredytodawca zobowiązany jest do udostępnienia klientowi formularza informacyjnego, zawierającego podstawowe informacje o kredycie: całkowite koszty kredytu, całkowitą kwotę do spłaty, wysokość oprocentowania, wymagane zabezpieczenia, obowiązkowe ubezpieczenia itp.

Formularz konsument musi otrzymać w wersji papierowej (lub na innym trwałym nośniku) tak, aby mógł go zabrać i przeanalizować.

– Zawsze udostępniamy naszym klientom formularz informacyjny i wzór umowy kredytowej. To podstawowa zasada, od której nie może być odstępstwa, jeśli pośrednik kredytowy ma uczciwe zamiary – zaznacza Anna Depczyńska, licencjonowany doradca finansowy Agencji Finansowej Bankier.

Pośrednicy kredytowi świadczą swoje usługi w zamian za prowizję lub inne wynagrodzenie, o czym konsument może nawet nie wiedzieć, bo są one wypłacane przez bank.

– Świadczenie usług przez pośrednika nie wymaga podpisywania umowy z klientem, aby możliwe było przedstawienie oferty banków. Osoba, która bierze kredyt poprzez pośrednika podpisuje wniosek kredytowy w momencie, kiedy podejmie decyzję o skorzystaniu z konkretnej oferty. Jest on wymagany do uruchomienie oceny zdolności kredytowej przez bank. W chwili zaciągania zobowiązania odpisuje również umowę kredytową wraz z załącznikami – wyjaśnia Anna Depczyńska. – Należy być podejrzliwym wobec innych umów przedkładanych do podpisu, bo mogą zawierać niekorzystne klauzule i pociągać za sobą katastrofalne w skutkach konsekwencje finansowe.

Na gnieźnieńskim rynku finansowym znane są przypadki nieuczciwych praktyk, które wiązały się właśnie z podpisaniem umowy z pośrednikiem o świadczenie usługi wyboru kredytodawcy. Skutek? Roszczenie pośrednika o zapłatę kilkunastu tysięcy zł w zamian za odstąpienie od umowy kredytu następnego dnia po jej zawarciu.

Masz prawo dostąpić od umowy

– Ustawa o kredycie konsumenckim gwarantuje kredytobiorcy prawo do pisemnego odstąpienia od umowy bez podania przyczyn w terminie 14 dni od jej podpisania, bez ponoszenia kosztów – informuje Anna Depczyńska.

– Jedynym obowiązkiem kredytobiorcy jest zwrócić wypłaconą przez bank kwotę pieniędzy.

Warto również pamiętać, że przy zawieraniu umowy o kredyt konsumencki pośrednik kredytowy zobowiązany jest do wręczenia konsumentowi wzoru oświadczenia o odstąpieniu od umowy, z oznaczeniem swojego imienia i nazwiska (nazwy) oraz adresu zamieszkania (siedziby). W ten sposób pośrednik ma ułatwić kredytobiorcy odstąpienie od umowy kredytu, w sytuacji kiedy ten ponownie przeanalizuje warunki kredytu i uzna, że nie są dla niego korzystne lub z jakichkolwiek innych przyczyn zrezygnuje z kredytu. Kredytobiorca nie musi tłumaczyć ani pośrednikowi, ani kredytodawcy (bankowi) przyczyn rezygnacji.

O co pytać pośrednika kredytowego?

Zanim wybierzesz się do doradcy finansowego, powinieneś najpierw opracować szczegółowy opis sytuacji swojego przedsiębiorstwa. Dobrze jest też zastanowić się, o co chciałbyś go zapytać. Pośrednik kredytowy może pomóc Ci w wielu sprawach dotyczących funkcjonowania firmy, ale nie we wszystkich. Na samym początku spotkania warto zatem poprosić go, aby opowiedział kilka zdań o sobie, o tym, czym się zajmuje w swojej pracy zawodowej, co jest jego specjalnością itp. Należy zwrócić uwagę na to, czy wykazuje on gotowość do podjęcia długotrwałej współpracy z Klientem. Perspektywiczne myślenie i nastawienie na długotrwałe budowanie stosunków z petentem, także w trakcie konsultacji, świadczy o profesjonalizmie oraz faktycznym dążeniu do zagwarantowania konsumentowi pełnego zadowolenia z poziomu wykonanej usługi.
Umawiając się na spotkanie z doradcą finansowym, nastaw się na uważne słuchanie tego, co mówi do Ciebie oraz w jaki sposób prezentuje swoją ofertę. Nasi pośrednicy kredytowi w pierwszej kolejności myślą o Twoich potrzebach i o tym, jak je zaspokoić. Dobór odpowiednich produktów finansowych uzależniają od indywidualnej sytuacji Klienta, a nie od wartości danego instrumentu. Podczas konsultacji nie bój się pytać o całkowity koszt kredytu. Zatrudniani przez nas doradcy opiszą szczegółowo każdą ofertę, służąc pomocą w wyborze najlepszej z nich. Współpraca z pośrednikiem kredytowym zagwarantuje Ci możliwość sięgnięcia po stosunkowo niedrogą opcję pożyczkową, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania.
Masz jakieś wątpliwości oraz obawy przed zaciągnięciem pożyczki w banku albo instytucji pozabankowej? Konsultacja z naszym pośrednikiem kredytowym pozwoli Ci na wyzbycie się strachu, a każde kolejne spotkanie z doradcą finansowym utwierdzi Cię w słuszności podjętej decyzji. Dzięki zatrudnianym przez nas specjalistom Twoja wiedza o kredytach ulegnie rozszerzeniu. Jeśli planujesz wziąć pożyczkę, stała współpraca z nimi to dla Ciebie najlepsza opcja. Skorzystaj z niej już dziś. Drzwi naszej firmy stoją przed Tobą otworem.

Masz wątpliwości, czy dobrze rozumiesz zasady udzielania kredytów? Zapytaj doradcę agencji Bankier!

Agencja Finansowa Bankier działa na gnieźnieńskim rynku finansowym od 2007 roku i przez lata buduje swoją rynkową przewagę na uczciwości i odpowiedzialnym prezentowaniu oferty finansowej banków.

Oferta Agencji Finansowej Bankier obejmuje wszelkie rodzaje kredytów i pożyczek oraz fachowe doradztwo certyfikowanych pośredników. Potrzebujesz tzw. chwilówki albo kredytu konsolidacyjnego, który uchroni Cię od płacenia wysokich rat przez wiele lat? Znajdziemy rozwiązanie dla Ciebie.

Czy ten post był przydatny?

Oceń:

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 3

Powrót

AGENCJA FINANSOWA BANKIER

Dzięki naszym doradcom mobilnym, którzy jeżdżą do Klientów, aby pomóc im w dopełnieniu wszelkich formalności, nasi Klienci nie muszą dojeżdżać do Bydgoszczy.

Przejdź do kontaktu

© Copyright 2020 | Agencja Finansowa BANKIER