E-bankier.pl| Zadbamy o Twoje finanse!
27 sierpnia 2019 przez
AdministratorKredyt gotówkowy oferowany przez pośrednika finansowego nie wymaga podpisania umowy o świadczenie usług związanych z poszukiwaniem odpowiedniego banku. Nie wszyscy pośrednicy stosują w tej kwestii zasady fair play. Jak uniknąć kłopotów?
Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, kredytodawca zobowiązany jest do udostępnienia klientowi formularza informacyjnego, zawierającego podstawowe informacje o kredycie: całkowite koszty kredytu, całkowitą kwotę do spłaty, wysokość oprocentowania, wymagane zabezpieczenia, obowiązkowe ubezpieczenia itp.
Formularz konsument musi otrzymać w wersji papierowej (lub na innym trwałym nośniku) tak, aby mógł go zabrać i przeanalizować.
– Zawsze udostępniamy naszym klientom formularz informacyjny i wzór umowy kredytowej. To podstawowa zasada, od której nie może być odstępstwa, jeśli pośrednik kredytowy ma uczciwe zamiary – zaznacza Anna Depczyńska, licencjonowany doradca finansowy Agencji Finansowej Bankier.
Pośrednicy kredytowi świadczą swoje usługi w zamian za prowizję lub inne wynagrodzenie, o czym konsument może nawet nie wiedzieć, bo są one wypłacane przez bank.
– Świadczenie usług przez pośrednika nie wymaga podpisywania umowy z klientem, aby możliwe było przedstawienie oferty banków. Osoba, która bierze kredyt poprzez pośrednika podpisuje wniosek kredytowy w momencie, kiedy podejmie decyzję o skorzystaniu z konkretnej oferty. Jest on wymagany do uruchomienie oceny zdolności kredytowej przez bank. W chwili zaciągania zobowiązania odpisuje również umowę kredytową wraz z załącznikami – wyjaśnia Anna Depczyńska. – Należy być podejrzliwym wobec innych umów przedkładanych do podpisu, bo mogą zawierać niekorzystne klauzule i pociągać za sobą katastrofalne w skutkach konsekwencje finansowe.
Na gnieźnieńskim rynku finansowym znane są przypadki nieuczciwych praktyk, które wiązały się właśnie z podpisaniem umowy z pośrednikiem o świadczenie usługi wyboru kredytodawcy. Skutek? Roszczenie pośrednika o zapłatę kilkunastu tysięcy zł w zamian za odstąpienie od umowy kredytu następnego dnia po jej zawarciu.
– Ustawa o kredycie konsumenckim gwarantuje kredytobiorcy prawo do pisemnego odstąpienia od umowy bez podania przyczyn w terminie 14 dni od jej podpisania, bez ponoszenia kosztów – informuje Anna Depczyńska.
– Jedynym obowiązkiem kredytobiorcy jest zwrócić wypłaconą przez bank kwotę pieniędzy.
Warto również pamiętać, że przy zawieraniu umowy o kredyt konsumencki pośrednik kredytowy zobowiązany jest do wręczenia konsumentowi wzoru oświadczenia o odstąpieniu od umowy, z oznaczeniem swojego imienia i nazwiska (nazwy) oraz adresu zamieszkania (siedziby). W ten sposób pośrednik ma ułatwić kredytobiorcy odstąpienie od umowy kredytu, w sytuacji kiedy ten ponownie przeanalizuje warunki kredytu i uzna, że nie są dla niego korzystne lub z jakichkolwiek innych przyczyn zrezygnuje z kredytu. Kredytobiorca nie musi tłumaczyć ani pośrednikowi, ani kredytodawcy (bankowi) przyczyn rezygnacji.
Zanim wybierzesz się do doradcy finansowego, powinieneś najpierw opracować szczegółowy opis sytuacji swojego przedsiębiorstwa. Dobrze jest też zastanowić się, o co chciałbyś go zapytać. Pośrednik kredytowy może pomóc Ci w wielu sprawach dotyczących funkcjonowania firmy, ale nie we wszystkich. Na samym początku spotkania warto zatem poprosić go, aby opowiedział kilka zdań o sobie, o tym, czym się zajmuje w swojej pracy zawodowej, co jest jego specjalnością itp. Należy zwrócić uwagę na to, czy wykazuje on gotowość do podjęcia długotrwałej współpracy z Klientem. Perspektywiczne myślenie i nastawienie na długotrwałe budowanie stosunków z petentem, także w trakcie konsultacji, świadczy o profesjonalizmie oraz faktycznym dążeniu do zagwarantowania konsumentowi pełnego zadowolenia z poziomu wykonanej usługi.
Umawiając się na spotkanie z doradcą finansowym, nastaw się na uważne słuchanie tego, co mówi do Ciebie oraz w jaki sposób prezentuje swoją ofertę. Nasi pośrednicy kredytowi w pierwszej kolejności myślą o Twoich potrzebach i o tym, jak je zaspokoić. Dobór odpowiednich produktów finansowych uzależniają od indywidualnej sytuacji Klienta, a nie od wartości danego instrumentu. Podczas konsultacji nie bój się pytać o całkowity koszt kredytu. Zatrudniani przez nas doradcy opiszą szczegółowo każdą ofertę, służąc pomocą w wyborze najlepszej z nich. Współpraca z pośrednikiem kredytowym zagwarantuje Ci możliwość sięgnięcia po stosunkowo niedrogą opcję pożyczkową, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania.
Masz jakieś wątpliwości oraz obawy przed zaciągnięciem pożyczki w banku albo instytucji pozabankowej? Konsultacja z naszym pośrednikiem kredytowym pozwoli Ci na wyzbycie się strachu, a każde kolejne spotkanie z doradcą finansowym utwierdzi Cię w słuszności podjętej decyzji. Dzięki zatrudnianym przez nas specjalistom Twoja wiedza o kredytach ulegnie rozszerzeniu. Jeśli planujesz wziąć pożyczkę, stała współpraca z nimi to dla Ciebie najlepsza opcja. Skorzystaj z niej już dziś. Drzwi naszej firmy stoją przed Tobą otworem.
Agencja Finansowa Bankier działa na gnieźnieńskim rynku finansowym od 2007 roku i przez lata buduje swoją rynkową przewagę na uczciwości i odpowiedzialnym prezentowaniu oferty finansowej banków.
Oferta Agencji Finansowej Bankier obejmuje wszelkie rodzaje kredytów i pożyczek oraz fachowe doradztwo certyfikowanych pośredników. Potrzebujesz tzw. chwilówki albo kredytu konsolidacyjnego, który uchroni Cię od płacenia wysokich rat przez wiele lat? Znajdziemy rozwiązanie dla Ciebie.
PowrótAGENCJA FINANSOWA BANKIER
© Copyright 2020 | Agencja Finansowa BANKIER