Spis treści:
Każdy, kto posiada samochód, może otrzymać pożyczkę znacznie szybciej. W tym celu musi po prostu wziąć pieniądze pod zastaw swojego samochodu. Coraz więcej takich ofert jest dostępnych w serwisach pożyczkowych, które działają w sieci. Na tego rodzaju pożyczkę mogą sobie pozwolić wyłączni ci, którzy są właścicielami samochodów osobowych.
W jaki sposób funkcjonuje taka pożyczka pod zastaw samochodu?
Taka pożyczka pod zastaw auta to rodzaj transakcji, której zabezpieczenie stanowi samochód osoby, która się na nią decyduje. Dzięki tego rodzaju opcji można od pożyczkodawcy pożyczyć znacznie wyższą kwotę. A wszystko to dzięki jej zabezpieczeniu w postaci samochodu.
Żeby otrzymać taką pożyczkę, należy podjąć takie same czynności, jakie są wymagane przy staraniach o jej inne rodzaje, czyli:
- Najpierw należy wybrać firmę pożyczkową, z której usług chcielibyśmy skorzystać; nie musi to być stacjonarna placówka; teraz coraz więcej serwisów internetowych oferuje tego rodzaju pożyczkę.
- W następnym kroku trzeba będzie wypełnić wymagany przez pożyczkodawcę formularz; należy w nim podać dane takie jak: imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, numer pesel, adres zameldowania, zamieszkania, e-mail, numer telefonu, informacje o zatrudnieniu oraz dane na temat naszego samochodu.
- Następnie trzeba poczekać na odpowiedź zwrotną ze strony pożyczkodawcy.
- Skontaktuje się z nami zatrudniony w niej konsultant pożyczkowy; razem z nim wypełnimy wniosek pożyczkowy. Kiedy to zrobimy, nie pozostanie nam już nic innego, jak czekanie na to aż nasz wniosek zostanie rozpatrzony.
Jeśli nasz wniosek o pożyczkę zostanie rozpatrzony pozytywnie, to wówczas będziemy musieli dopełnić wszystkich wymaganych przez niego formalności.
Najpierw firma pożyczkowa wyśle nam umowę pożyczki, przewłaszczenia samochodu oraz pełnomocnictwo, dzięki któremu będzie można wpisać pożyczkodawcę jako współwłaściciela naszego auta.
Warto wiedzieć, że na podstawie umowy przewłaszczenia samochodu firma pożyczkowa uzyskuje 51% jego własności. Dopiero kiedy spłacimy pożyczkę w całości, przenosi ona na nas całość własności pojazdu. Z punktu widzenia pożyczkobiorcy najistotniejsze jest jednak to, że przez cały czas jej spłacania (wtedy, gdy będzie jedynie współwłaścicielem samochodu) będzie mógł korzystać ze swojego samochodu.
Kiedy już wszystkie wymagane dokumenty dostaną przez obie strony podpisane, wtedy pożyczkobiorca musi:
- Zabrać ze sobą pełnomocnictwo oraz umowę przewłaszczenia i pojechać do swojego wydziału komunikacji.
- Tam musi złożyć wniosek o to, żeby firma pożyczkowa, z którą podpisał umowę kredytową, została wpisana do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciel jego auta.
- Pożyczkobiorca na wykonanie tego rodzaju czynności ma 7 dni; są one liczone od chwili zawarcia umowy z pożyczkodawcą.
- Następny krok to wysłanie pożyczkobiorcy skanu albo czytelnej kopii nowego dowodu rejestracyjnego.
- Oprócz tego wiele firm pożyczkowych wymaga również, aby im przesłać kilka zdjęć samochodu (w tym jego silnika – na nich powinien być czytelny numer VIN; zdjęcie szyb też jest w tym wypadku wskazane – na nim powinna być widoczna naklejka rejestracyjna).
Jakie dokumenty są wymagane przy zawieraniu tego rodzaju umowy pożyczkowej?
Żeby skorzystać z pożyczki pod zastaw auta, należy zabrać ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu oraz swój dowód osobisty. Dla pożyczkodawcy niezwykle istotny będzie wiek naszego samochodu. W przypadku większości firm pożyczkowych nie może on mieć więcej niż 8 – 12 lat. Trzeba również pamiętać, że z naszego dowodu rejestracyjnego powinno wynikać, że to my jesteśmy jedynymi właścicielami samochodu, pod który chcemy wziąć pożyczkę.
Nasz samochód powinien mieć wtedy:
- Aktualną polisę OC,
- Cesję polisy na pożyczkodawcę,
- Kartę pojazdu (jeśli oczywiście wcześniej została wydana).
Z punktu widzenia pożyczkobiorcy najistotniejsze w tym wypadku jest przede wszystkim to, że firma pożyczkowa nie będzie sprawdzała źródła ani wysokości osiąganych przez nas dochodów. Jest to możliwe dzięki temu, że jej zabezpieczenie stanowi nasz samochód.
Czy taka pożyczka jest opłacalna?
Nie ma pożyczek idealnych, bo każda wiąże się z koniecznością terminowego opłacania wszystkich rat. Oczywiście pożyczka pożyczce nierówna. Dlatego warto dokładnie porównać oferty różnych firm pożyczkowych. Najbezpieczniej będzie, jeśli zdecydujemy się na ofertę firmy, która już od wielu lat funkcjonuje na rynku. Kontaktując się z nią, można mieć pewność, że to instytucja godna zaufania. W końcu zaufały jej już setki, a nawet tysiące osób przed nami.
Zalety pożyczki pod zastaw samochodu:
- Nie trzeba przedstawiać zaświadczeń, które miałyby dokumentować sposób otrzymywania oraz wysokość osiąganych przez nas dochodów
- Na decyzję firmy pożyczkowej nie trzeba czekać długo (oczywiście, jeśli od razu dostarczymy komplet wymaganych przez nią dokumentów)
- Nową pożyczkę w tej samej firmie pożyczkowej będzie można wziąć zaraz po tym, jak spłacimy tę, którą zaciągnęliśmy jako pierwszą
- O taką pożyczkę mogą się starać nawet ci, którzy jeszcze nigdy nie korzystali z tego rodzaju ofert.
Wady pożyczki pod zastaw samochodu:
- Ryzyko utraty auta, jeśli nie uda nam się spłacić zaciągniętej przez nas pożyczki
- Duża ilość formalności, które towarzyszą procedurze przerejestrowania samochodu
- Konieczność przeniesienia współwłasności auta na pożyczkodawcę
- Stosunkowo wysokie koszty takiej pożyczki.
Zaciągając taką pożyczkę, musisz jeszcze wiedzieć o tym, że:
- Jeśli nie spłacisz na czas pożyczki, to wtedy firma pożyczkowa przejmie twój samochód i najprawdopodobniej go sprzeda; na tym jednak nie koniec, bo jeśli zyski z jego sprzedaży nie pokryją w całości twojego zadłużenia, to wtedy będziesz musiał tego rodzaju różnicę pokryć z własnej kieszeni.
- Możesz ją otrzymać nawet wtedy, gdy nie masz stałego źródła dochodu; wszystko przez to, że to twój samochód będzie w tym wypadku stanowił jej zabezpieczenie.
Powrót